ضرورت تدوین استانداردهای ملی محصولات دانش بنیان

ضرورت تدوین استانداردهای ملی محصولات دانش بنیان

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران گفت: ادارات کل استاندارد استان در سراسر کشور مکلف به هدایت تولید کنندگان محصولات دانش‌بنیان به نظام استانداردسازی هستند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از سازمان ملی استاندارد ایران؛ دکتر احسان ساده در همایش تبیین استاندارد سازی محصولات دانش بنیان با تاکید بر روان‌سازی فرآیند اداری برای شرکت های دانش بنیان به مدیران کل استاندارد ۳۱ استان کشور تاکید کرد: زمینه حضور شرکت های دانش بنیان را در نظام استانداردسازی فرآهم کنید.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران رکن اصلی محصولات دانش بنیان را بخش خصوصی دانست و گفت: اقتصاد نوین با حاکمیت علم، نوآوری و فناوری جایگزین، اقتصاد سنتی که برپایه سخت افزاری و سرمایه فیزیکی شکل گرفته بود، شده است.

وی با اشاره به سیاست‌های کلان نظام و دولت نسبت به محصولات دانش‌بنیان اظهار داشت: سازمان ملی استاندارد ایران توجه ویژه ای را برای حمایت از محصولات دانش بنیان دارد بطوریکه در ابتدای سال ، این سازمان در رویکرد تحولی خود بسته تسهیل گری برای استانداردسازی محصولات دانش بنیان را ارایه داشت.

معاون ارزیابی کیفیت در جمع شرکت های دانش بنیان، تدوین استانداردهای محصولات دانش‌بنیان را با مشارکت نخبگان این علم ضروری دانست و افزود: محصولات دانش بنیان با قرار گرفتن در نظام استانداردسازی و ارزیابی انطباق می توانند گواهی دانش نماد را از سازمان ملی استاندارد ایران دریافت کنند.

وی با اشاره به عضویت سازمان ملی استاندارد ایران در مجامع بین‌المللی از جمله ایزو و اسمیک افزود: محصولات‌ نوظهور با داشتن نشان ملی استاندارد ایران، زمینه صادرات را به سایر کشورها پیدا می کنند.

آقای ساده با اشاره به سخنان رئیس جمهوری در جلسه شورای عالی استاندارد اخیر، سازمان ملی استاندارد ایران را به وکالت از مردم و به ماموریت از حاکمیت عهده دار صیانت از ایمنی و سلامت مردم دانست و گفت: همه محصولات از جمله محصولات دانش بنیان که وارد چرخه نظام استاندارد سازی می شوند، دارای اعتبار و اطمینان از سوی مصرف کنندگان خواهد بود.

معاون ارزیابی کیفیت با اشار به تکالیف و ماموریت سازمان ملی استاندارد ایران در قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد بیان داشت: استاندارد سازی، تایید صلاحیت، ارزیابی انطباق و اندازه شناسی به عنوان ۴ محور اصلی در قانون برای ما مشخص شده است.

وی با اشاره به اعطای جایزه ملی کیفیت از سوی سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان تنها نشان معتبر کیفی در کشور گفت: این جایزه در حوزه های مختلف تولید، خدمات،آموزش و ... اعطا می شود که امسال نیز جایزه ملی کیفیت برای محصولات دانش‌بنیان را هدف‌گذاری کردیم.

معاون ارزیابی کیفیت، در همین زمینه ادامه داد: شرکت های دانش بنیان که در مسیر جایزه ملی کیفیت ایران قرار گیرند می توانند پس از احراز شرایط، نشان ملی استاندارد ایران را نیز دریافت کنند.

همایش تبیین استاندارد سازی محصولات دانش بنیان، امروز با حضور معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران و رئیس پژوهشگاه استاندارد و جمع کثیری از تولیدکنندگان محصولات دانش بنیان به همت اداره کل استاندارد البرز در کرج برگزار شد.

منبع خبر : iribnews.ir