کاربرد جدید کمک داور ویدئویی در جام جهانی قطر

کاربرد جدید کمک داور ویدئویی در جام جهانی قطر

جام جهانی قطر از فناوری کمک داور ویدیویی برای اعلام دقیق و سریع ترِ آفساید، بهره خواهد برد.

  به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، جام جهانی قطر از فناوری کمک داور ویدیویی برای اعلام دقیق و سریع ترِ آفساید، بهره خواهد برد.

فیفا به ابزار‌های جدید برای کمک به داوران جام جهانی در تصمیم گیری بهتر، علاقه دارد. تاکنون به طور کلی از فناوری «وی اِی آر» (VAR) یا کمک داور ویدیویی در این بازی‌های جهانی استفاده شده است که کم و بیش مفید بوده است، اما کامل نبوده است و نتوانسته اند تمام لحظات بازی را به همراه تمام حرکات بازیکنان، پوشش دهند. اما اکنون در قطر، فناوری آفساید نیمه خودکار به کار خواهد رفت که بررسی ویدیویی مبتنی بر دوربین‌ها را سریع‌تر و دقیق‌تر می‌کند.

فناوری آفساید نیمه خودکار از حجم عظیمی از داده‌های در لحظه یا همزمان و یک حسگر جدید در توپ مسابقه، استفاده می‌کند. دوازده دوربین با زاویه بسیار باز در سقف ورزشگاه، توپ و حرکت هر بازیکن را ردیابی می‌کنند.

۲۹ نقطهِ داده‌ها روی هر بازیکن، ۵۰ بار در ثانیه، متمرکز می‌شود و حرکات وی را ثبت می‌کنند. آن‌ها اندازه گیری می‌کنند که آیا بدن مهاجم در زمانی که توپ به جلو ارسال شده، فراتر از آخرین مدافع است یا نه.

حسگر توپ نیز ۵۰۰ بار در ثانیه داده‌ها را ارسال می‌کند؛ بنابراین نقطه ضربه یک پاس، دقیق‌تر ثبت خواهد شد. یک برنامه هوش مصنوعی یک خط آفساید سه بعدی ایجاد می‌کند که با حرکت توپ هماهنگ است.

مسئولان کمک داور ویدیویی، تمام این تصاویر و داده‌ها را تأیید می‌کنند، سپس با ارتباط صوتی که در تمام طول بازی آن را باز نگه می‌دارند، داور را آگاه می‌کنند. فیفا می‌خواهد آفساید‌ها در حدود ۲۵ ثانیه قضاوت شوند، نه میانگینِ ۷۰ ثانیه ایِ کنونی، با استفاده از بازبینی سادهِ ویدیو.

تماشاچیان نیز می‌توانند اطلاعات بیشتری به دست آورند. آن‌ها همان تصاویر خط آفساید را که داوران «وی اِی آر» می‌بینند، روی صفحات بزرگ نمایش در ورزشگاه‌های قطر، خواهند دید.کاربرد جدید کمک داور ویدئویی در جام جهانی قطر - قطره

کاربرد جدید کمک داور ویدئویی در جام جهانی قطر - قطره

استفاده جدید از کمک داور ویدئویی در جام جهانی - فوتبالی

استفاده جدید از کمک داور ویدئویی در جام جهانی - فوتبالی
کاربرد جدید کمک داور ویدیویی در جام جهانی قطر

در جام جهانی 2022 قطر از فناوری تشخیص آفساید نیمهخودکار استفاده ...

در جام جهانی 2022 قطر از فناوری تشخیص آفساید نیمهخودکار استفاده ...
کاربرد جدید کمک داور ویدئویی در جام جهانی قطر - قطره

کمک
منبع خبر : iribnews.ir